Szwecja jest „długim” krajem: odległość między najbardziej na północ wysuniętym miastem Kiruną i Malmö na południu jest równa odległości między Malmö i Rzymem. Istnieje tu podział na 25 tradycyjnych prowincji.
Zdjęcie: Chris Stromblad
Prowincja położona na południu kraju zwana „ogrodem Szwecji”. Budowano tu kiedyś wiele statków. W wartkich rzekach złapać można łososia. Największymi miastami są Karlshamn i Karlskrona, z której regularnie kursują promy do Gdyni.
Zwierzęcym symbolem jest tu jelonek rogacz.
Roślinnym symbolem jest tu dziewanna.
Zdjęcie: m.prinke
Region Szwecji znany z wielu powodów. Co roku w marcu odbywa się tu 90-kilometrowy bieg narciarski z Sälen do Mory (Vasaloppet). Jest on upamiętnieniem ucieczki przyszłego króla Szwecji Gustawa Wazy przed prześladowcami z Danii. Produkuje się tu tradycyjne drewniane koniki oraz noże. Stąd też pochodzi czerwona farba z pigmentem z kopalni miedzi w pobliżu miasta Falun.
Zwierzęcym symbolem jest tu puchacz.
Roślinnym symbolem jest tu dzwonek.
Zdjęcie: Jan Krutisch
Prowincja bogata w las i wodę, a co za tym idzie w tartaki i fabryki papieru. Jedynym miastem regionu jest Åmål z 10 tys. mieszkańców. Absolutnie warte obejrzenia są akwedukty wodne w Håverud służące do spławu drewna.
Zwierzęcym symbolem jest tu kruk.
Roślinnym symbolem jest tu niezapominajka.
Zdjęcie: Jesus Corrius
Największa wyspa kraju ze średniowiecznym, otoczonym murem miastem róż Visby. Co roku, latem, odbywa się tu tydzień średniowieczny. Do Gotlandii można dotrzeć promem lub samolotem. Z powodu sporej odległości od reszty Szwecji zachował się tutaj specyficzny dialekt.
Zwierzęcym symbolem jest tu jeż.
Roślinnym symbolem jest tu bluszcz.
Zdjęcie: librarianishish
Zwyczajowo produkowano tutaj żelaza z wydobywanej rudy. Obecnie kopalnie te już nie działają. Przekształca się je w muzea, magazyny whisky i hodowle pieczarek. Miasto Sandviken znane jest z wyrobu rur, pił i wierteł. Gävle to największe miasto regionu znane z palarni najpopularniejszej w Szwecji kawy Gevalia oraz ogromnych rozmiarów kozła bożonarodzeniowego ze słomy, który co roku zostaje spalony przez nieznanych sprawców.
Zwierzęcym symbolem jest tu głuszec.
Roślinnym symbolem jest tu konwalia.
Zdjęcie: Per Ola Wiberg
Prowincja zwana wanną Szwecji. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się piękne plaże. W mieście Varberg obejrzeć można szkielet mężczyzny wraz ze wspaniale zachowanym ubraniem i włosami, który przeleżał około 600 lat w torfie (Bockstensmannen).
Zwierzęcym symbolem jest tu łosoś.
Roślinnym symbolem jest tu janowiec włosisty.
Zdjęcie: Magdalena Dziurlikowska
Prowincja znana z uprawy lnu i produkcji płótna lnianego. Chłopi, którzy się tym zajmowali, stali się bogaci i budowali ogromne i pięknie dekorowane, drewniane domy. Od 1965 roku odbywa się tu konkurs tańca ludowego hambo, a niezbędnym warunkiem wzięcia w nim udziału jest strój ludowy.
Zwierzęcym symbolem jest tu ryś.
Roślinnym symbolem jest tu len.
Zdjęcie: Sebastien Bertrand
Jedyna prowincja Szwecji nie posiadająca ani jednego miasta. Sveg jest największą miejscowością o zwartej zabudowie. Przyroda jest tu bardzo okazała: góry, lasy, mnóstwo dzikich zwierząt, m.in. wół piżmowy.
Zwierzęcym symbolem jest tu niedźwiedź.
Roślinnym symbolem jest tu sasanka.
Zdjęcie: Nordelch
Szwedzkie centrum jazdy na nartach z miejscowościami Åre, Storlien i Duved. Duża ilość rzek i górskich potoków jest źródłem energi wodnej. W jeziorze Storsjön pokazuje się prawdopodobnie od czasu do czasu jakiś potwór …
Zwierzęcym symbolem jest tu łoś.
Roślinnym symbolem jest tu ciemniogłów.
Zdjęcie: Siri
Mieszkają tu Lapończycy, którzy zajmują się hodowlą reniferów i mają własny język. Najwyższy szczyt Szwecji Kebnekaise (2 111 m) oraz dwa znane parki narodowe Abisko i Sarek położone są w Laponii. Specyficzną i bardzo popularną wśród turystów atrakcją jest hotel lodowy w Jukkasjärvi, gdzie wszystko wykonane jest z lodu.
Zwierzęcym symbolem jest tu lis polarny.
Roślinnym symbolem jest tu dębik ośmiopłatkowy.
Zdjęcie: Rosephotos
To geograficzny środek Szwecji i prowincja dosłownie pokryta lasem iglastym. Wcześniej znajdowało się tu mnóstwo tartaków i wszystkie domy budowano z drewna. Z powodu pożaru spłonęło w 1888 roku całe miasto Sundsvall, które postanowiono odbudować z kamienia.
Zwierzęcym symbolem jest tu zając.
Roślinnym symbolem jest tu świerk.
Zdjęcie: Leonard Tulipan
Przechodzi tu koło podbiegunowe. Latem słońce nie zachodzi, a zimą nie można go ujrzeć przez kilka tygodni. Jednakże latem bywa tu bardzo ciepło i ludzie leżą i opalają się na pięknych plażach. Najwyższym wodospadem Europy jest położony tutaj Storforsen (82 m).
Zwierzęcym symbolem jest tu sójka.
Roślinnym symbolem jest tu malina tekszla.
Zdjęcie: sk12
Jedna z mniejszych prowincji Szwecji gdzie największym miastem jest Örebro. Czasami zwane jest ono miastem obuwia, które wytwarzano tu od czasów średniowiecza.
Zwierzęcym symbolem jest tu orzesznica.
Roślinnym symbolem jest tu pierwiosnek.
Zdjęcie: Bengt Littorin
To spichlerz Szwecji na południu kraju gdzie rośnie rzepak, zboże, buraki cukrowe, ziemniaki oraz wiele warzyw i owoców. Największym miastem jest tu Malmö zamieszkałe przez prawie 300 tys. osób. Jest ono połączone 18-kilometrowym mostem (Öresundsbron) z Kopenhagą. Wiele budynków zbudowanych jest tu metodą fachówki tzn. jako mur z cegły lub gliny z dekoracyjnymi wstawkami z drewna.
Zwierzęcym symbolem jest tu jeleń.
Roślinnym symbolem jest tu rumianek.
Zdjęcie: Monika
Charakteryzuje się kiepską glebą i dużą ilością kamieni naniesionych kiedyś przez lodowce. Z tego powodu wielu ludzi wyemigrowało w XIX i na początku XX wieku do Ameryki. Ci, którzy pozostali, otwierali małe warsztaty zajmujące się produkcją najróżniejszych rzeczy, które pomagały im przeżyć. Z takiej właśnie przedsiębiorczości słynie miasteczko Gnosjö. W Älmhult w latach 50-tych powstała znana obecnie na całym świecie IKEA. Zalożycielem jej był Ingvar Kamprad. Jönköping, główne miasto regionu, było wcześniej centrum produkcji zapałek.
Zwierzęcym symbolem jest tu wydra.
Roślinnym symbolem jest tu zimoziół północny.
Zdjęcie: haba_fin
Większa część Sztokholmu położona jest w tej prowincji. Wzdłuż brzegu Bałtyku leży tu mnóstwo małych wysepek. Wielu szlachciców miało tu swoje siedziby głównie z dwóch powodów: żyznej ziemi oraz bliskości do Sztokholmu. Dobrze zachowane zamki to Gripsholm i Tullgarn.
Zwierzęcym symbolem jest tu rybołów.
Roślinnym symbolem jest tu nenufar.
Zdjęcie: Marieke Kuijjer
Prowincja położona na północ od Sztokholmu i do której należy część stolicy oraz największe lotnisko kraju Arlanda. Innym dużym miastem jest Uppsala z dużą katedrą z XIII wieku. W pobliżu Uppsali znajdują się trzy wzgórza, gdzie prawdopodobnie pochowano królów w VI wieku. W tej części kraju obejrzeć można stare kamienie z napisami runicznymi. Na zachód od Sztokholmu powstało w VIII wieku ważne miejsce handlowe Wikingów – Birka.
Zwierzęcym symbolem jest tu orzeł bielik.
Roślinnym symbolem jest tu szachownica kostkowata.
Zdjęcie: m.prinke
Region bogaty w wielkie lasy. Mieszkańcy utrzymywali się długo z hodowli zwierząt, głównie bydła rogatego. Od czasów średniowiecza zaczęto wydobywanie rudy żelaza. Od stu lat kwitnie tu obróbka drewna i produkcja papieru.
Zwierzęcym symbolem jest tu wilk.
Roślinnym symbolem jest tu siódmaczek leśny.
Zdjęcie: Vitorio Benedetti
Największym miastem prowincji jest Umeå. Nazywane jest ono miastem brzóz, które posadzono wzdłuż ulic by były one jak najszersze i powstrzymywały rozprzestrzenianie się pożarów wśród drewnianych domów. W lasach regionu zbierana jest żółta malina moroszka (hjortron) rosnąca na mokradłach.
Zwierzęcym symbolem jest tu kulik.
Roślinnym symbolem jest tu gnidosz królewski.
Zdjęcie: Oliver Mallich
Prowincja z drugim co do wielkości miastem Szwecji Geteborgiem (500 tys. mieszkańców). Dobra gleba pozwala tu na uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Kiedyś kobiety na wsi zajmowały się tkaniem, co z biegiem czasu pozwoliło na powstanie fabryk włókienniczych. Do dziś istnieją tu firmy sprzedające odzież, głównie w pobliżu miasta Borås. We wschodniej części regionu, nad jeziorem Hornborgasjön, odbywa się każdej wiosny godowy taniec wracających z południa tysięcy żurawi.
Zwierzęcym symbolem jest tu żuraw.
Roślinnym symbolem jest tu wrzos.
Zdjęcie: Andy Grant
Dzięki sprzyjającym warunkom produkowano tutaj przez wiele lat żelazo: rudzie żelaza w występujących tu skałach, ogromnym lasom zapewniającym drewno do opalania pieców oraz energii wartkich rzek do napędzania maszyn. Dzisiaj kopalnie i fabryki już nie działają, ale wciąż wyrabia się tu maszyny, pociągi, garnki, łańcuchy i inne produkty z żelaza. Największym miastem prowincji jest Västerås.
Zwierzęcym symbolem jest tu sarna.
Roślinnym symbolem jest tu jemioła.
Zdjęcie: Mattias
Stąd pochodzi kilku najlepszych szwedzkich hokeistów oraz tradycja jedzenia kiszonego śledzia. W pobliżu Nämforsen obejrzeć można malowidła naskalne z epoki brązu. Skupisko tych malowideł jest jednym za największych w Europie północnej.
Zwierzęcym symbolem jest tu bóbr.
Roślinnym symbolem jest tu bratek.
Zdjęcie: Claes Crantz
Najmniejsza prowincja kraju i druga co do wielkości wyspa Szwecji położona na Morzu Bałtyckim. Zbudowana jest z wapieni i margli co bardzo sprzyja rosnącym tu orchideom. Zamek Solliden jest letnią rezydencją rodziny królewskiej. Przez ogromną część lata gwarantowana jest tu słoneczna pogoda!
Zwierzęcym symbolem jest tu słowik.
Roślinnym symbolem jest tu posłonek rozesłany.
Zdjęcie: RIOKOfromJPN
Prowincja leżąca między Bałtykiem i jeziorem Wetter (Vättern), które połączone są kanałem Göta zbudowanym na początku XIX wieku. Krajobraz obszaru składa się z równiny przeznaczonej pod uprawę oraz lasów. Największymi miastami są tu Linköping i Norrköping.
Zwierzęcym symbolem jest tu łabędź.
Roślinnym symbolem jest tu chaber.